100 yılı aşan tecrübe ve belirlediğimiz yüksek kalite standartları daima sağlıklı ve en lezzetli ürünleri üretebilmek için bizlere yol gösteriyor
Makaleler

Atıkların Geri Dönüşümü

Yiyecek artıkları, çöpümüzün dörtte birinden fazlasını hatta bazı bölgelerde yarısını oluşturuyor. Bunun önemli bir kısmı, yeniden kullanılması zor, hatta belki de imkânsız olan, gerçek çöptür ve en iyi seçenek, doğanın olağanüstü döngüsünü devam ettirmek için daha sonra gübre yapılmak üzere ayrıştırılarak toplanmasıdır.


Avrupa Besin Zinciri

2006’da AB’de 89 milyon tondan fazla gıda atığı ortaya çıktı. Bu, kişi başına ortalama 180 kg’ye karşılık geliyor. Gıda; tarım üretimi aşamasından depolamaya, işlemeden dağıtıma, yönetimden tüketime tüm besin zinciri boyunca israf ediliyor. Gıda israfı ekonomik olarak zararlı, çevre açısından yanlış ve ahlaken kabul edilemez bir durum; özellikle de tonlarca gıdayı üretmek için gereken kaynakların gerçek ölçeği göz önüne alındığında.


Gıda Paylaşma

Her yıl dağılan ve israf olan gıda yüzünden neredeyse dünyada yetişen her üç elmanın yalnızca bir tanesi yeniyor. Kırsal kültürlerde, meyveyi ağacında bırakmak, doğayla özdeşleşmenin bir işaretiydi. Modern insan uğurlu kabul edilen bir ayini budalaca ve yüzeysel bir jeste dönüştürdü; dijital insan, yiyeceğin değerini yeniden keşfediyor ve üretim, harcama ve ülke içi tüketimdeki artıları ve fazlalıkları paylaşmak ve yerel olarak dağıtmak için teknolojiyi kullanıyor.


Siyasi Bir Bahçe

Pamela Green Jackson, Georgia’dan tebessüm eden bir Afro-Amerikalı. 2004’te, çocukluğundan beri ciddi derecede obez olan tek kardeşi Bernard’ı henüz 43 yaşında kalp krizi nedeniyle kaybetti. O günden sonra, bu trajediyi bir daha hiç kimsenin yaşamaması gerektiğine kadar verdi. Genç Amerikalılar arasında “obezite salgınını” durdurmak, Pamela’nın yaşam misyonu haline geldi: kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Youth Becoming Healthy Project’i kurdu (www.ybhproject.org).


Beslenme Diyeti Açısından Avrupa Eylemi

Günümüzde Avrupa’da ölümlerin yüzde 86’sının, tıbbi giderlerin de yüzde 77’sinin nedeni kronik hastalıklar. WHO verilerine göre; beslenme diyeti, fiziksel etkinlik ve sigara içme konularında yapılacak müdahaleler, kardiyovasküler hastalıkların yüzde 80’ini, tip 2 diyabetin yüzde 80’ini ve kanserlerin yüzde 40’ını önleyebiliyor.


Sağlığın Bir Bileşeni Olarak Gıda

2012 yılının sonunda, tıp dergisi Lancet, bir sayısının tamamını şimdiye dek küresel sağlıkla ilgili olarak yapılan en büyük ankete ayırdı. Dünya Sağlık Örgütü için 500’den fazla uzman tarafından hazırlanan “Küresel Sağlık Yükü” başlıklı raporda hastalıkların son yıllarda nasıl değiştiğini anlamak, ölüm oranları en yüksek olanları veya sağlığımızı ve yaşam kalitemizi giderek daha çok tehlikeye atanları belirlemek ve geleceğin sağlık politikalarını planlaması gerekenlere değerli bilgiler sağlamak amacıyla aralarında hastalık, şiddet, kazalar ve kişiyi bedenen ve ruhen etkileyebilecek büyük küçük rahatsızlıkları kapsayan 291 tıbbi durumun dünyaya yayılışını değerlendirildi.


Akdeniz Diyetiyle Sağlık

İdeal diyet diye bir şey yok çünkü olması mümkün değil. Dünya tek bir “mükemmel” besin alma tarzına sıkıştırılamayacak kadar çok âdet, gelenek, damak zevki ve biyolojik çeşitlilik ile dolu. Dünya tek bir “mükemmel” besin alma tarzına sıkıştırılamayacak kadar çok âdet, gelenek, damak zevki ve biyolojik çeşitlilik ile dolu.


Gıda Sisteminin Değişimi İçin Yeni Bir Fırsat

Her yıl, Dünya Sağlık Örgütü Dünya Sağlık Günü’nü kutluyor ve dünyanın dikkatini çekmek için değişik bir sağlık sorununa vurgu yapıyor. Bu yılın teması yüksek kan basıncı: hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin başının belası olan bir sorun. Günümüzde tahminler, küresel olarak her üç yetişkinden birinin yüksek tansiyonu olduğunu ve yüksek tansiyonun inme ve kalp hastalığı kaynaklı ölümlerin yaklaşık yarısının nedeni olduğunu söylüyor.


Gelişmekte Olan Ülkelerde Gıda İsrafı

Dünya genelinde üretilen gıdanın üçte biri hiç yenmiyor. Bu her yerde oluyor ancak, farklı nedenlerle. Pek çok eski siyah beyaz film ve televizyon dizilerinde, sinemada komedinin epik anları haline gelmiş kremalı pasta kavgaları gösterilirdi. Buradaki israf, belki de gerçek hayatta muz ağaçlarının fırtınalar tarafından tahrip edilişini seyretmiş olduklarından, bazıları için rahatsız ediciydi.

  • Forum

    Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi (BCFN) tarafından ilki 2009 yılında düzenlenen, bu yıl da beşincisi Milano’da gerçekleşecek olan Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu, 26-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

    Detay

  • Yönetici Özeti

    BCFN Çift Piramit Raporu: Sürdürülebilir gıda seçeneklerinin yaygınlaştırılması

    Detay