100 yılı aşan tecrübe ve belirlediğimiz yüksek kalite standartları daima sağlıklı ve en lezzetli ürünleri üretebilmek için bizlere yol gösteriyor
Haberler ve Basın Bültenleri
21 AĞUSTOS 2017 - İstanbul

Çinlilere Makarnayı Sevdirecek

Temmuz 2007'den beri Barilla Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü, 2014’ten bu yana ise Barilla Asya, Afrika, Avustralya bölgesinin Başkan Yardımcılığı’nı yürüten Güneş Karababa, 10 yıllık başarılı performansının ardından Büyük Çin Bölgesi’nin başına atandı. Hayata geçirdiği güçlü strateji ile Barilla’yı Türkiye’de liderliğe taşıyan Karababa, tüketim alışkanlıkları ile en zor pazarlar arasında yer alan bölgede Çinlilere makarnayı sevdirecek.

Detay


21 AĞUSTOS 2017 - Istanbul

BARİLLA’DAN ROGER FEDERER’E ÖZEL WIMBLEDON MESAJI

Tenis dünyasının kalbinin attığı Wimbledon Tenis Turnuvası’nda yarı finale kalan Roger Federer’e global marka elçisi olduğu Barilla’dan destek sürüyor. Federer’e destek amacıyla özel olarak hazırlanan videoda spor dünyasının ünlü isimleri Thomas Muller, Danilo Gallinari ve Gregorio Paltrinieri “#GoRoger!” diyerek,  İtalya’da ‘Hadi makarna yiyelim’ anlamına gelen işaretle iyi şanslar diliyor.

Detay


19 HAZIRAN 2017 - TR

Guido Barilla: “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonuyla, geleceğimizi inşa ediyoruz

Gıda devi Barilla, 2016 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını açıkladı. Çalışmalarını "Sizin için iyi, Gezegen için iyi" misyonu ile sürdüren Barilla, zor bir yıl olmasına rağmen 2016’da bir önceki yıla kıyasla tüm dünyada yüzde 2 büyüme yakaladığını duyurdu. Sürdürülebilir tarım projelerinin gelişimi için tüm dünyada çiftçilere destek veren Barilla, 2016’da sürdürülebilir buğday alımını yüzde 30 arttırdı. Grup, 2010'dan bu yana yürüttüğü çalışmalar neticesinde nihai üründe ton başına karbon salımını yüzde 28, su tüketimini ise yüzde 21 oranında azalttı.

Detay


05 ŞUBAT 2017 - TR

‘Academia Barilla’ makarnaları Türkiye’de

Dünyanın lider makarna üreticisi Barilla, lezzet tutkunları için ürün gamını genişletmeye devam ediyor. İtalya’da Barilla'ya özel olarak ekilen en yüksek kalitedeki ‘Aureo’ buğdayı ile üretilen Academia Barilla makarna serisi Türkiye’de satışa sunuldu. Geleneksel bronz kalıp yöntemi ile üretilen, yüksek miktarda kaliteli protein içeriği ve her zaman al dente kıvamı ile öne çıkan Academia serisi, 5 çeşidi ile makarna severlere lezzet şöleni yaşatacak.

Detay


09 OCAK 2017 - TR

Dünya medyası, gıda sürdürülebilirliği için deklanşöre basacak

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) ile Thomson Reuters Vakfı, geleceğimizi tehdit eden gıda ve beslenme konusuna ışık tutmak için "Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri"ni başlattı. Basın, video ve fotoğrafçılık olmak üzere üç ana kategoride başlatılan yarışmaya başvurular 31 Mayıs 2017 tarihine kadar alınacak. Kazananının 10 bin Euro ile ödüllendirileceği yarışmanın sonuçları BCFN'in 8'inci Uluslararası Formu'nda açıklanacak

Detay

  • Haber Yılı