100 yılı aşan tecrübe ve belirlediğimiz yüksek kalite standartları daima sağlıklı ve en lezzetli ürünleri üretebilmek için bizlere yol gösteriyor
Üretim

Makarnanın hammaddesi “Durum Buğdayı”dır. Durum buğdayı değirmenlerimizde temizlenip kabuk kısmı (kepek) ayrılarak öğütülür ve irmik elde edilir. Üretilen bu irmik, yüksek teknolojiye sahip makarna üretim hatlarında su ile karıştırılarak hamur elde edilir, elde edilen hamur basınç altında şekillendirilir ve yüksek ısı teknolojisi ile kurutulur. Bu makarnalar ambalajlanarak dağıtıma ve tüketicilerin beğenisine  hazır hale getirilir.

Tüm üretim süreçlerimizde, eksikliğine katlanamayacağımız tek bileşen “KALİTE”dir. Bu kavram, iş yaparken her zaman peşinde koştuğumuz bir özelliktir ve bunu devamlı olarak sağlayan da bizimle çalışan insanların “teknik bilgisi”dir.

Kaliteye ulaşmamızda ve sürdürmemizdeki diğer bir itici gücümüz, yürüttüğümüz “Kalite ve Ürün Güvenliği Yönetim Sistemimiz”dir. Fabrikamızda yürüttüğümüz diğer yönetim sistemleri ( Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği) gibi Kalite ve Ürün Güvenliği Yönetim Sistemimiz de, her yıl uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmekte ve sertifikalandırılmaktadır.

Üretim