100 yılı aşan tecrübe ve belirlediğimiz yüksek kalite standartları daima sağlıklı ve en lezzetli ürünleri üretebilmek için bizlere yol gösteriyor
İşe Alım

Barilla İnsan Kaynakları - İşe Alım Döngüsünü incelemek için görsele tıklayınız.

Eleman İhtiyacını Belirleme ve Başvuru Toplama

Şirket içerisinde açık bir pozisyon oluştuğunda, kariyer portalları aracılığıyla ilanlarımız yayınlanır. Pozisyon ile ilgilenen adaylar, başvuru kanalları aracılığıyla özgeçmişlerini şirketimize iletirler.

Özgeçmiş Ön Eleme ve Telefon Mülakatı

Şirketimize başvuru kanalları aracılığı ile iletilen özgeçmişler, İnsan Kaynakları Bölümü tarafından incelenir. Uygun adaylar belirlendikten sonra, adaylar ile telefon mülakatı gerçekleştirilir.

Yetkinlik Bazlı ve Teknik Mülakatlar

Adayların beklentileri ve özgeçmişleri pozisyonun gereklilikleri ile örtüşür ise; adaylar İnsan Kaynakları Bölümü tarafından yetkinlik bazlı mükalat için davet edilir. Daha sonra adayların, pozisyonun iş tanımına, teknik beklentilerine uygunluğunu ölçebilmek için ilgili departman yöneticisi tarafından Teknik Mülakatlar gerçekleştirilir.

Değerlendirme Uygulamaları

Mülakatlar sonrası olumlu olarak değerlendirilen adaylar için, pozisyona göre değişim gösteren genel yetenek testleri, kişilik envanterleri, yabancı dil seviye testleri uygulanır.

Referans Araştırması ve Teklif

Aşamaları, başarı ile tamamlayan adayların referans kontrolleri yapıldıktan sonra iş teklifinde bulunulur.

Teklif ve İşe Yerleştirme

Aşamaları, başarı ile tamamlayan adayların referans kontrolleri yapıldıktan sonra iş teklifinde bulunulur.