100 yılı aşan tecrübe ve belirlediğimiz yüksek kalite standartları daima sağlıklı ve en lezzetli ürünleri üretebilmek için bizlere yol gösteriyor
Barilla Gıda AŞ

Barilla Gıda A.Ş. 1974 yılında Bolu’da kuruldu. Kurulduğunda Filiz Gıda adı ile Doğuş Grubu bünyesinde olan şirket, 1994 yılında dünya makarna devi Barilla (İtalya) ile kurduğu ortaklık ile pazar liderlerinden biri konumuna geldi. Barilla Gıda A.Ş., 05 Mart 2003 tarihi itibariyle bir Barilla G.e.R Fratelli S.p.A şirketi haline geldi. Bu satin alma ile teknoloji, bilgi birikimi ve Ar-Ge konularında ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir.

1990'lı yıllardan itibaren sunduğu kaliteli ürünler ve uyguladığı marka iletişimi ile Türkiye’nin lider makarna üreticisi konumuna gelmiştir.

Barilla Gıda A.Ş., Türkiye'nin en kaliteli durum buğdaylarını seçer. Dünyada yaygın şekilde kullanılan yüksek sıcaklık teknolojisi ile, Türk tüketicisinin özellikle aradığı yapışmayan ve hamurlaşmayan makarnayı üretir.

Barilla Gıda A.Ş., tüketici talep ve ihtiyaçları doğrultusunda aralıksız devam eden Ar-GE çalışmaları ile, klasik kesimler, şehriyeler, kepekli, tam buğday, sebzeli, yumurtalı gibi farklı makarna çeşitlerini en yüksek kalitede üreterek Türk tüketicilerinin beğenisine sunar. Bugün Bolu’daki fabrikasında ürettiği Filiz ve Barilla markalı makarnaları ile Türkiye’de milyonlarca sofraya ulaşırken, Almanya’dan Japonya’ya kadar geniş bir coğrafyaya da ihracat yapmaktadır.