Bu e-postayı düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız.
your logo text here “Sizin için iyi, Gezegen için iyi”
Barilla Gıda ve Beslenme Bülteni
Sayı: 1 - Aralık 2013
Alternate Text
Temelleri 1877 yılında atılmış olan ve bugün dünyanın en önde gelen İtalyan gıda şirketi olan Barilla; yemeğin lezzet dolu, eğlenceli, neşeli bir deneyim olması gerektiğine inanan bir aile şirketidir. Lider İtalyan gıda gruplarından biri olan Barilla, makarna pazarında dünya, hazır soslarda Avrupa, unlu mamullerde İtalya ve gevrek ekmeklerde İskandinavya lideri olarak mükemmel malzemeleri ve basit tarifleri birleştiren ve Akdeniz beslenmesine dayanan kaliteli ürünler sunmaktadır.

Barilla, büyümesini her zaman insanlarının esenliğiyle ve faaliyet gösterdiği toplumlarla ilişkilendirmiştir. Barilla insanlarının günlük çalışmaları, “toplam kalite” bakış açısıyla yani lezzet ve güvenlik açısından ürünleri sürekli olarak iyileştirmenin yanı sıra insanların ve gezegenin esenliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

İşte bu çaba, dünyada tarım alanlarının her geçen gün azaldığı, ulaşılabilir ve sürdürülebilir gıda ihtiyacının her geçen gün daha da arttığı günümüzde, geçmiş dönemlere oranla çok daha büyük önem taşımaktadır. Barilla, bu durumun farkında bir şirket olarak uzun yıllardır sürdürülebilirlik konusuna kafa yormakta ve bu alanda önemli çalışmalar yapmaktadır.

Dünyanın tüm sakinlerine yetecek ve herkese adil biçimde dağıtılabilecek gıda üretebiliyor muyuz? Çevreyi korumak ve sınırlı kaynakları tüketmemek için sürdürülebilir bir gıda sistemi hayata geçirmek mümkün mü? İnsanların uzun vadede sağlıklı kalabilmesi için daha iyi beslenme kaynakları sağlamanın yolları nedir? Mutfak gelenekleri ışığında daha sağlıklı, adil ve şölensi bir beslenme için yeniden reçeteler oluşturabilir miyiz?

İşte dünyada tarım alanlarının her geçen gün azaldığı, ulaşılabilir ve sürdürülebilir gıda ihtiyacının her geçen gün daha da arttığı günümüzde, Barilla tarafından 2009 yılında kurulan Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi (BCFN / Barilla Center for Food and Nutrition), tüm bu sorulara yanıtlar bulmak, dünyanın bugün ve gelecekteki en önemli konuları olan gıda ve tarım alanında sürdürülebilirlik konularında, insanlığın ve gezegenin geleceği için çok önemli çalışmalara, araştırmalara ve makalelere imza atıyor. Küresel beslenme sisteminin paradoksları, gıdanın kültürel değeri, üretim ve tüketim trendleri, gıda üretim ve tüketiminin sağlığa ve çevreye etkileri, BCFN tarafından tartışmaya açılan en önemli konular arasında.

Bundan böyle her üç ayda bir sizlere ağırlığı BCFN tarafından hazırlanmış bu çalışmalardan derlenen, zaman zaman ülkemizden araştırmacı, bilim insanı ve gazetecilerin de makalelerinin yer alacağı bir bülten ulaştıracağız. Dünyada her geçen gün daha fazla tartışılan ve geleceğimizi yakından etkileyecek bu konuların artık ülkemiz ve yakın coğrafyamız için çok daha fazla konuşulur, tartışılır olmasını diliyoruz. Bu bülten çalışmamızla, bu konuyu önemseyen, bu konuda fikir üreten ve her şeyden önemlisi çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı sürdüren sizlere farklı bir bakış açısı sunmayı arzuluyoruz.

Bültende yer alan makale ve araştırmalarla ilgili görüşleriniz bültenimize ve her şeyden önemlisi bu konudaki çalışmalarımıza yön verecek önemli bir destek olacaktır.

Keyifli okumalar dileklerim ve saygılarımla…

Güneş Karababa
Barilla Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü
rule
image6 Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi

Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi (Barilla Center for Food & Nutrition, kısaca BCFN), dünyanın gıda ve beslenme konularıyla bağlantılı başlıca sorunlarını çözümlemek amacıyla 2009 yılında kurulmuş bir düşünce kuruluşudur. Merkez bu sorunlara, içerdikleri çeşitli bileşenleri vurgulayabilen yegâne seçenek konumundaki multidisipliner bakış açısıyla yaklaşmaktadır...

Devamı için tıklayın...
rule
Makaleler
Beslenme Diyeti Açısından Avrupa Eylemi

Günümüzde Avrupa’da ölümlerin yüzde 86’sının, tıbbi giderlerin de yüzde 77’sinin nedeni kronik hastalıklar. WHO verilerine göre; beslenme diyeti, fiziksel etkinlik ve sigara içme konularında yapılacak müdahaleler, kardiyovasküler hastalıkların yüzde 80’ini, tip 2 diyabetin yüzde 80’ini ve kanserlerin yüzde 40’ını önleyebiliyor.

Devamı için tıklayın...
Sağlığın Bir Bileşeni Olarak Gıda

2012 yılının sonunda, tıp dergisi Lancet, bir sayısının tamamını şimdiye dek küresel sağlıkla ilgili olarak yapılan en büyük ankete ayırdı. Dünya Sağlık Örgütü için 500’den fazla uzman tarafından hazırlanan “Küresel Sağlık Yükü” başlıklı raporda hastalıkların son yıllarda nasıl değiştiğini anlamak, ölüm oranları en yüksek olanları veya sağlığımızı ve yaşam kalitemizi giderek daha çok tehlikeye atanları belirlemek ve geleceğin sağlık politikalarını planlaması gerekenlere değerli bilgiler sağlamak amacıyla aralarında hastalık, şiddet, kazalar ve kişiyi bedenen ve ruhen etkileyebilecek büyük küçük rahatsızlıkları kapsayan 291 tıbbi durumun dünyaya yayılışını değerlendirildi.

Devamı için tıklayın...
Akdeniz Diyetiyle Sağlık

İdeal diyet diye bir şey yok çünkü olması mümkün değil. Dünya tek bir “mükemmel” besin alma tarzına sıkıştırılamayacak kadar çok âdet, gelenek, damak zevki ve biyolojik çeşitlilik ile dolu. Dünya tek bir “mükemmel” besin alma tarzına sıkıştırılamayacak kadar çok âdet, gelenek, damak zevki ve biyolojik çeşitlilik ile dolu.

Devamı için tıklayın...
Gıda Sisteminin Değişimi İçin Yeni Bir Fırsat

Her yıl, Dünya Sağlık Örgütü Dünya Sağlık Günü’nü kutluyor ve dünyanın dikkatini çekmek için değişik bir sağlık sorununa vurgu yapıyor. Bu yılın teması yüksek kan basıncı: hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin başının belası olan bir sorun. Günümüzde tahminler, küresel olarak her üç yetişkinden birinin yüksek tansiyonu olduğunu ve yüksek tansiyonun inme ve kalp hastalığı kaynaklı ölümlerin yaklaşık yarısının nedeni olduğunu söylüyor.

Devamı için tıklayın...
Gelişmekte Olan Ülkelerde Gıda İsrafı

Dünya genelinde üretilen gıdanın üçte biri hiç yenmiyor. Bu her yerde oluyor ancak, farklı nedenlerle. Pek çok eski siyah beyaz film ve televizyon dizilerinde, sinemada komedinin epik anları haline gelmiş kremalı pasta kavgaları gösterilirdi. Buradaki israf, belki de gerçek hayatta muz ağaçlarının fırtınalar tarafından tahrip edilişini seyretmiş olduklarından, bazıları için rahatsız ediciydi.

Devamı için tıklayın...
rule
BCFN 5. Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
rule
BCFN Çift Piramit Raporu: Sürdürülebilir gıda seçeneklerinin yaygınlaştırılması
Alternate Text
Yönetici Özeti
Haziran 2010’da yayınlanan Çift Piramit raporunun ilk basımı ile başlattığımız çalışmanın devamında BCFN giderek eksiksiz hale gelen verilerin de yardımıyla, sadece insanların sağlığı için değil, aynı zamanda çevreyi korumak için de gıda seçimlerine dikkat etmenin önemini sergilemek üzere yürüttüğü analizi güçlendirmektedir. Gıdaların besleyici özelliklerine dayanan Klasik Gıda Piramidi ile her bir gıdanın çevresel etkisine dayanarak konumlandırıldığı yeni Çevre Piramidi arasındaki kıyaslama, daha sık tüketilmesi önerilen gıdaların aynı zamanda gezegenin de sağlığını daha iyi koruyanlar olduğunu gösteriyor. Devamı için tıklayınız.
Bu bülten Barilla Gıda A.Ş tarafından iletişimde olunan kişilere yöneliktir. Barilla Gıda sağlıklı beslenme öneri ve çalışmaları hakkında genel bilgilendirme amacıyla aralıklarla gönderilmektedir. Soru ve merak ettiğiniz konularla ilgili Barilla Gıda web sitesi üzerinden iletişim formu aracılığıyla bilgi alabilirsiniz.

© Barilla Gıda A.Ş 2013 | www.barillagida.com.tr | bulten@barilla.com.tr